Jak czyścić odpływ liniowy? Poznaj domowy sposób na wyczyszczenie odpływu!

Odpływ liniowy jak odetkać

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem do urządzenia łazienki jest prysznic bez brodzika. Jest to wybór, który prezentuje się bardzo minimalistycznie, ale jednocześnie elegancko, czyli idealnie wpisuje się w nowoczesne tendencje. Jest to opcja, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale również znacznym zwiększeniem funkcjonalności. Brak bariery w postaci brodzika świetnie sprawdzi się u każdego, kto ma jakiekolwiek problemy z poruszaniem się. Decyzja o założeniu bezbrodzikowej, lekkiej konstrukcji musi być dobrze przemyślana. Wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża i utworzenia odpowiedniego spadku.  

Odpływ liniowy jak czyścić?

Czyszczenie odpływu liniowego nie jest czynnością skomplikowaną i składa się kilku prostych kroków, których regularne stosowanie skutecznie zabezpiecza przed zapchaniem. Instalacja odpływu składa się z kilku elementów, dlatego jej czyszczenie dla wielu może błędnie wydawać się rzeczą czasochłonną. Jeśli regularnie podejmujesz się czyszczenia wszystkich elementów, to czynność ta zajmie Ci co najwyżej kilka minut – nie więcej niż umycie tradycyjnego brodzika.

Ważną kwestią jest to, aby odpływ skutecznie odprowadzał wodę (również w dużych ilościach). Optymalna przepustowość wynosi średnio około 30 litrów na minutę. Ważne jest również to, aby przy wyborze odpływu stawiać jego jakość i funkcjonalność na pierwszym miejscu. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są odpływy, które mają wyjmowany syfon. Pozwoli to na bezproblemowe czyszczenie.

Jak wyczyścić odpływ liniowy w prysznicu – regularność!

Tak samo jak w przypadku innych urządzeń w naszym domu, tak samo w przypadku odpływu – jeśli zależy nam na tym, by odpowiednio spełniał swoją funkcję, to musimy o niego regularnie dbać. Tradycyjny brodzik myjemy minimum raz w tygodniu. Podobnie całą instalację odpływu powinniśmy wyczyścić minimum raz w tygodniu. Jest to miejsce, w którym często gromadzą się włosy oraz inne zabrudzenia. Pozostawienie ich bez wyczyszczenia sprawi, że będą się one dalej gromadziły, nawarstwiały, aż w konsekwencji doprowadzą do niedrożności i zapchania odpływu. Wtedy przywrócenie sprawności pochłonie znacznie więcej czasu i energii. Jak mówi słynne powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Tak więc krok po kroku – jak wyczyścić odpływ liniowy?

  1. Czyszczenie rozpocznij od wyczyszczenia posadzki znajdującej się w kabinie włącznie z zewnętrzną częścią odpływu. W ten sposób pozbędziesz się osadu.
  2. Drugim krokiem jest wyczyszczenie wewnętrznej części odpływu. Należy otworzyć odpływ przy pomocy dołączonego do zestawu haczyka, zdjąć górną pokrywę i wyczyścić korytko.
  3. Pokrywę umyj wodą albo specjalnie przeznaczonym do tego celu detergentem i spłucz ciepłą wodą.
  4. Kolejny krok to wyczyszczenie sitka. To właśnie tam zbiera się najwięcej brudów i zanieczyszczeń.
  5. Następnie wyjmij syfon i wypłucz go ciepłą wodą.

Odpływ liniowy jak odetkać – domowy sposób na wyczyszczenie zapchanego odpływu

Jeśli natomiast doszło do zapchania odpływu, nie chcemy używać środków chemicznych lub nie możemy ich użyć ze względu na ryzyko uszkodzenia instalacji odpływu (decydując się na środki chemiczne, zwłaszcza silnie żrące trzeba stosować się do zaleceń producenta odpływu i detergenta. Niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do zniszczenia poszczególnych elementów instalacji), to wtedy często pojawia się pytanie – jak odetkać odpływ liniowy? – oto jeden z domowych sposobów.

Domowym sposobem na udrożnianie rur jest wykorzystanie sody i octu.

  • Należy wsypać do odpływu ok. pół szklanki sody.
  • Następnie wlać ok. pół szklanki octu.
  • Przykryć czymś odpływ np. talerzykiem. Nie pochylać się nad odpływem! Opary mogą podrażniać oczy!
  • Odczekać kilkanaście minut – będzie się pienić!
  • Zalać odpływ dwoma szklankami ciepłej wody
Jak czyścić odpływ liniowy? Poznaj domowy sposób na wyczyszczenie odpływu!
Przewiń na górę